|
 Anticariat Librarie - Mii de carti vechi si noi din cele mai diverse categorii
|
|
Anticariat Librarie => Detalii carte: O mie si una de nopti - nu este mentionat
|
 Manual ilustrat englez - roman
 Viata si ispravile sultanului az-Zahir Baibars
 Grozaviile Siberiei
 Societatea cultural istorica Mihai Viteazul Ploiesti XX 1990 - 2010 |
Titlu:
|
O mie si una de nopti
|
Autor:
|
nu este mentionat
|
Format:
|
16/11 si 16/12
|
Descriere:
|
traducere de Haralambie Gramescu
uneori titlul apare scris asa: 1001 de nopti
Unii afirma ca sunt 14 volume, altii ca sunt 15 [dar lipsesc la un moment dat cateva nopti]. Eu am crezut la fel pana m-am convins ca sunt 16 volume !!!
Daca doriti sa aveti opera completa cu toate noptile - va spun cu precizie ca sunt 16 volume si vi le arat cu camera web. Rog sunati pentru detalii
am un set complet - 16 volume.
unele le pot oferi si separat
Povestea spune că regele persan, Shahryar, a aflat că soția lui multiubită îl înșeală. A ordonat decapitarea ei și a căzut în boala în care cade orice bărbat care pățește așa ceva: a fost convins că toate femeile sînt infidele, că nu se poate altfel.
Din atotputernicia sa, a decis prin urmare să se căsătorească în fiecare zi cu o virgină, să petreacă noaptea cu ea și a doua zi să o decapiteze. După trei ani, marele vizir care fusese însărcinat să livreze zilnic fecioarele nu mai avea resurse să-și împlinească misiunea și, firesc, se temea de ziua în care va spune lui Shahryar că gata, nu mai sînt fecioare. Atunci, fiica marelui vizir, Șeherezada, s-a oferit să devină soția regelui și să pună capăt cumva nebuniei sîngeroase a regelui. A început să-i spună cîte o poveste în fiecare seară și cînd apăreau zorile și ar fi trebuit trimisă gîdelui, se întrerupea exact în puntul culminant al poveștii.
Dornic să audă povestea pînă la sfîrșit, regele o cruța și aștepta noaptea următoare ca să audă cum se termină povestea. Tot așa, au trecut trei ani, Șeherezada a născut regelui trei copii și a reușit să-l convingă că nu toate femeile sînt infidele și, mai ales, că e cazul să oprească masacrul. Poveștile spuse de Șeherezada constituie substanța faimoasei O mie și una de nopți una dintre cele mai cunoscute și mai iubite cărți din lume. Istoricii spun că poveștile formidabile spuse de Șeherezada cu Aladin, Sinbad, Ali Baba și toți ceilalți erau deja articulate într-un concept O mie și una de nopți încă înainte de anul 1000 și că provin din estul spațiului arab. În orice caz, cel mai vechi manuscris al poveștii pe care îl avem la îndemînă datează de la începutul secolului al XIV-lea.
|
Preț:
|
Negociabil în funcție de câte (și ce) titluri cereți. Dacă sunați e foarte posibil să vă dau prețul pe loc sau imediat ce ajung la PC.
|
Editura:
|
Minerva
|
Colectia:
|
Biblioteca pentru Toti
|
An aparitie:
|
|
Nr pagini:
|
|
Categoria:
|
povesti, basme, legende
|
Grad uzura:
|
buna
|
Observatii:
|
am si ceva din editiile repovestite de Eusebiu Camilar - trebuie verificat ce este pe stoc
cele din BPT sunt urmatoarele:
vol 1 - Povestea hamalului si a celor trei fecioare, nr 365
vol 2 - Povestea dulcei prietene, nr 453
vol 3 - Povestea sultanului Omar Al-Neman, nr 572
vol 3 bis - Povestea sultanului Omar Al-Neman, nr 572 bis
vol 4 - Povestea cea fermecata cu jivine si cu pasari, nr 598
vol 5 - Povestea cu Sndbad Marinarul, nr 645
vol 6 - Florile hazului si gradina snoavelor, nr 709
vol 7 - Povestea Daliei cea vicleana, nr 736
vol 8 - Povestea cu Floare-de-Granata si Zambet-de-Luna, nr 757
vol 9 - Dragostea lui Zein Al-Mawassif, nr 770
vol 10 - Povestea cu Aladin si lampa fermecata, nr 802
vol 11 - Povestea cu dulcea Chita-de-Margarinte, nr 815
vol 12 - Povestea lui Ali Baba si a celor patruzeci de hoti, nr 835
vol 13 - Povestea cu cartea magica, nr 858
vol 14 - Povestea cu copilandra Vraja - Inimilor, nr 887
vol 15 - Sfarsitul lui Giafar, nr 1302
nu am trecut anul si nici nr de pag ptr ca sunt mai multe editii si sunt diferite aceste date
|
Adaugă în coș
|
De același autor, din aceeași colecție, din aceeași categorie ... |
|
© 2025 Anticariat Librarie, Ploiesti. Toate drepturile rezervate.
|
|
|
|
|